Procedura sterylizacji

Proces sterylizacji narzędzi w gabinetach- zarówno medycznym jak i kosmetycznym- obejmuje kilka istotnych aspektów. Najważniejsza jest przede wszystkich ochrona zdrowia i życia pacjenta oraz pracownika, wykonującego zabiegi medyczne lub też kosmetyczne. 

Zasada I!

Każde narzędzie, które trafia do sterylizacji musi być traktowane jak potencjalny nośnik wirusów oraz bakterii. Nic w tym względnie nie ulega taryfie ulgowej- trzeba być przeczulonym na tym punkcie, ponieważ niezastosowanie się do tej zasady przynieść może opłakane rezultaty.

Początek sterylizacji- załóż rękawice ochronne (najlepiej jednorazowe) w celu zwiększenia bariery ochronnej przed ewentualnymi skażeniami.

Zasada II!

Przed przystąpieniem do mycia narzędzi umyć je najpierw musimy w przeznaczonym do tego celu preparacie. Zanim zapakujesz narzędzia w pakiety ochronne, nie zapomnij o poddaniu ich procesowi mycia. Wszystkie gładkie powierzchnie umyć można ręcznie, wykorzystując do tego celu kuwetę z preparatem do mycia narzędzi. Jeżeli myjesz narzędzia posiadające trudno dostępne miejsca, lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie myjki ultradźwiękowej. Aby proces mycia zwieńczony mógł być sukcesem, należy wykorzystywać płyny lub koncentraty przeznaczone do mycia i dezynfekcji narzędzi.

Po myciu, pora na suszenie!

Odczekaj kilka minut, aby narzędzia wyschły, chyba, że nie możesz się doczekać- wtedy wytrzyj narzędzia ręcznikiem.

Zasada III!

Tylko suche narzędzia nadają się do włożenia w pakiety ochronne!

W jaki sposób wykonać pakiety ochronne?

Narzędzia należy włożyć do torebek foliowo-papierowych lub rękawów foliowych. Możemy używać tylko materiałów posiadających znak CE, ponieważ wyłącznie takie są honorowane przez sanepid. Przed zamknięciem pakietu włóż do środka pasek testowy, potwierdzający prawidłowe przeprowadzenie cyklu.

Do zamykania rękawów foliowych niezbędna będzie zgrzewarka.

Pakiety układamy na tackach autoklawu, w pozycji- papier do papieru, folia do folii. Nasze torebki nie mogą dotykać ścian komory, nie mogą też zatykać otworów technicznych znajdujących się w jej wnętrzu. Do procesów sterylizacyjnych wykorzystywać należy tylko wodę destylowaną, w przeciwnym razie w autoklawie odkładał się będzie kamień.

Poprawnie wykonany proces sterylizacji to podstawa, dlatego nigdy nie pozwól na to, aby narzędzia, których używasz nie zostały poddane procesowi sterylizacji.

Znalezione obrazy dla zapytania sterylizacja narzędzi