Sterylizacja narzędzi w salonie kosmetycznym

Po pierwsze higiena

Mamy XXI wiek i nie jest tajemnicą, że pod względem obowiązku mycia i dezynfekowania narzędzi gabinet kosmetyczny nie różni się niczym od medycznego gabinetu zabiegowego. Niejednokrotnie przerwana zostaje ciągłość skóry, zaś kosmetyczka ma bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi klienta, dlatego nadrzędnym aspektem, jeżeli chodzi o posiadanie własnego gabinetu kosmetycznego albo chociażby pracowanie w nim jest konieczność zachowania higieny na odpowiednim poziomie. Przenoszenie groźnych patogenów możliwe jest w różnych środowiskach, zatem zadbać należy o to, aby środowisko w naszym gabinecie było maksymalnie sterylne.

Jakich narzędzi używać, aby uniknąć rozprzestrzeniania się zarazków, bakterii i wirusów?

Oczywiście JAŁOWYCH czyli takich, które pozbawione są wszelkiego rodzaju mikroorganizmów. Sterylizacji podlegać powinny wszystkie narzędzia, zwłaszcza te w przypadku których istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będą miały styczność z naruszeniem ciągłości tkanek, a tym samym z krwią lub innymi wydzielinami. Najważniejsza zatem jest sterylizacja narzędzi do manicure i pedicure- pilników, nożyczek, pęset, cążek, szczypców, dłut oraz frezów.

Jakie metody sterylizacji są obecnie stosowane w gabinetach?

Najpopularniejsza jest metoda sterylizacji ciepłem wilgotnym czyli nasycona parą wodną pod ciśnieniem. Służy do tego sterylizator parowy- autoklaw. W powszechnym zastosowaniu są także sterylizatory kulkowe oraz uv. Te wszystkie metody zapewniają pełne bezpieczeństwo i skuteczność stosowania.

Sterylizować czy dezynfekować?

Często pod rozważania kosmetyczek poddawana jest kwestia sterylizacji narzędzi, ponieważ szerokiej gamie osób wydaje się, że dobry preparat do dezynfekcji czy też dokładne mycie narzędzi gwarantuje pełną sterylność. Z oczywistych przyczyn nie jest to prawdą, dlatego sterylizacja nie jest czymś fakultatywnym, a urządzenia do sterylizacji powinny stanowić obowiązkowe wyposażenie każdego gabinetu kosmetycznego. Nie da się zaprzeczyć, że mycie i dezynfekcja faktycznie zmniejszają liczbę szkodliwych drobnoustrojów, jednak nie gwarantuje to zlikwidowania ich form przetrwalnikowych czyli sporów. Spory to bakterie zamknięte w kokonie, który chroni je przez czynnikami zewnętrznymi, pozwalając im tym samym przetrwać nawet w bardzo niesprzyjających warunkach- pod wrzątkiem czy w wannie z płynem dezynfekującym. Bakterie te pozostają w uśpieniu do momentu gdy nie znajdą się w sprzyjających warunkach, jakie gwarantuje im chociażby ludzki organizm. To właśnie powód dla którego profesjonalna sterylizacja nie powinna być pomijana.

Znalezione obrazy dla zapytania sterylizator